Bio
Színe szalmasárga, illatában vizes kő, hársméz és a sárgabaracklekvár dominál.
Ropogós, feszes savak kíséretében érett gyümölcsös jegyeket találhatunk.
Szászi Badacsonyi Rózsakő 2023, Szászi Bor, pince
Az ország egyik első minősített bio szőlőbirtoka a Szászi Birtok. A Badacsonyi borvidéken 18 hektáron gazdálkodnak. Területeik a Szent György-hegy déli lejtőin, Hajagoson Szigligeten, és Lesencetomajon helyezkednek el.
2022-ben a vadak jelentős károkat okoztak a Fekete-hegyen, 2023-ban pedig egy 10 perces jégeső miatt a Csákvölgy-i dűlőből nem tudtak szőlőt szüretelni.
Ezért mindkét évjáratban sokkal kevesebb bor készült, mint amire számítottak. A 2022-es hordóban érlelődött, a 2023-as pedig tartályban. A két bor rendkívül jól összepasszolt, ezért úgy döntöttek, hogy együtt lesznek lepalackozva.
Szászi Badacsonyi Rózsakő 2023, Szászi Bor, pince
Az ország egyik első minősített bio szőlőbirtoka a Szászi Birtok. A Badacsonyi borvidéken 18 hektáron gazdálkodnak. Területeik a Szent György-hegy déli lejtőin, Hajagoson Szigligeten, és Lesencetomajon helyezkednek el.
Spontán fermentálják acéltartályban, majd 3 hónapig érlelik hordóban. Érdemes belőle pár palackot eltenni a pince mélyére, hiszen a Furminthoz hasonlóan azon ritka fehér fajták közé tartozik, melyeket érdemes érlelni.
Nevét a Kabócás dűlőről kapta, mely az Antal-hegy (Szigliget) déli oldalán található. A területet három oldalról a hegyoldal védi, délről pedig a Balaton vize veri vissza a napsugarakat. Ezen adottságok miatt a terület meleg és széltől védett, vagyis ideális telelőhelye a mannakabócának, akik a 2000-es évek elején, amikor dűlőt vásárolták, még abszolút nem voltak megszokott lakók a környéken.
Ami jó a mannakabócának, nem feltétlenül mindig ideális a szőlőnek. A légmozgás hiánya miatt a terület könnyen fertőződik meg gombás megbetegedésekkel, ami ellen nyitott, szellős lombszerkezettel és alapos zöldmunkával igyekeznek védekezni. A területre jellemző a botritis, avagy a nemespenész , ami a Kabócás jellegzetes aszús illatát adja.
A Kabócás tételekben fogalmazódik meg mindaz, amit az olaszrizlingről gondolunk. A speciális elhelyezkedésű dűlőről kizárólag azokban az években kerül ki Kabócás tétel, ha az megfelel a saját minőségi sztenderdünknek
A név jelentése latinul: őslakos, bennszülött. Ennek megfelelően a házasításban kizárólag őshonos, kárpát-medencei fajták kapnak szerepet. 2019-ben készül először, melynél Furmint (35%), Hárslevelű (49%) és Kéknyelű (16%) fajták találtahóak. A 2015-ben telepített ültetvények mindegyike a Templomdombi-dűlőben található. A 2019-es évjárat nagyon kevés csapadékkal indult, majd az előző fél évtizedhez képest szokatlan, nagyon hűvös és esős május következett. Július újra aszályos volt, tovább fokozva ezzel a csapadék eloszlásának egyenetlenségét, amely az utóbbi évek egyik legnagyobb problémája. A szikrázóan napos, hűvös, száraz ősz viszont mindenért kárpótolt és kiszámítható szüreti időszakot eredményezett. A fajtákat különböző időpontokban, az adott fajtánál megfelelő érettségben szüretelték. A Hárslevelű fele bogyózva, nyílt kádakban 8 napig erjed, a másik fele, illetve a teljes Kéknyelű és Furmint részek egészfürtösen préselve kerülnek különböző méretű és anyagú amfórákba. A fajták ezekben még külön érlelődnek 9 hónapon át finomseprőn, majd a válogatás után júniusban kerülnek összefejtésre, júliusban pedig letöltésre derítetlenül, szűretlenül és kén hozzáadása nélkül.
Első Furmint tételük az egyik legkiemelkedőbb, sűrűn bazaltköves területünkről, a Templomdombidűlőből. A 2015-ben telepített ültetvény háromféle klónból áll, gerincét a magas és kifinomult savszerkezetű T85, kevesebb részét régebbi, kicsi fürtű Furmint alkotja, melyeket egy nagyon kevés T92 egészít ki. A 2019-es évjárat nagyon kevés csapadékkal indult, majd az előző fél évtizedhez képest szokatlan, nagyon hűvös és esős május következett. Július újra aszályos volt, tovább fokozva ezzel a csapadék eloszlásának egyenetlenségét, amely az utóbbi évek egyik legnagyobb problémája. A szikrázóan napos, hűvös, száraz ősz viszont mindenért kárpótolt és kiszámítható szüreti időszakot eredményezett. A többlépcsős kézi szüretekre szeptember első felében kerül sor, a gyümölcsöt kíméletes egészfürtös préseléssel készítik. Erjedés és érlelés különböző típusú amfórákban 9 hónapig. A különböző szüretekből és ezen belül egy adott a présléből is mindig különböző egyéniségű résztételek születnek, melyek közül a legnagyobb energiájú, legizgalmasabb 3 edény kerül házasításra, a maradék az Autochthon házasítást színesítik. Palackozás derítetlenül, szűretlenül, kén hozzáadása nélkül.